+ Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Wątek: [dieta] Tłuszcze – budowa, zastosowanie.

 1. #1

  Post [dieta] Tłuszcze – budowa, zastosowanie.

  Tłuszcze – budowa, zastosowanie.  za Wiki:
  Tłuszcze – związki chemiczne, o charakterze organicznym będące estrami glicerolu i wyższych kwasów tłuszczowych (zwykle o długości do 18 atomów węgla).

  Kaloryczność jednego grama tłuszczu to 9kcal.

  Rozróżnia się tłuszcze stałe (nasycone – najczęściej zwierzęce) oraz płynne (nienasycone – najczęściej roślinne). Wyjątek stanowi TRAN – o postaci płynnej ale jest to jak wiadomo tłuszcz zwierzęcy.

  Najczęściej spotykane tłuszcze roślinne:
  Olej, rafinowane margaryny, oliwy (każde tłoczenie)


  Oliwa z oliwek

  Do smażenia używajcie oliwy z 2 tłoczenia – pozbawiona jest zanieczyszczeń, które się zwęglają na patelni.

  Przyjęło się
  , że są one zdrowsze niż zwierzęce (to jednak się dosyć często zmienia). Tłuszcze te stanowią bogate źródło witamin z grypy E oraz tłuszczów NNKT (nienasycone kwasy tłuszczowe istotne dla funkcjonowania organizmu). Wpływ tłuszczy roślinnych jest szeroki na organizm ludzki, do najistotniejszych moim zdaniem należy: obniżanie poziomu cholesterolu we krwi – a więc przeciwdziałanie miażdżycy. Jednak nadmiar tłuszczy pochodzenia roślinnego może zachwiać równowagę organizmu i obniżyć jego odporność na czynniki zewnętrzne.

  Tłuszcze zwierzęce: smalec, tran czy powszechnie znane masło.
  Większość tłuszczy zwierzęcych odpowiedzialna jest za podnoszenie poziomu złego cholesterolu we krwi człowieka, co się przekłada na zagrożenie miażdżycą – jednak nie wszystkie, omega-3 przeciwdziała temu (ale o tym później). Kwasy nasycone zwiększają krzepliwość krwi (po przez zwiększenie poziomu fibrynogenu) – co może prowadzić do chorób wieńcowych.


  SMALEC – wygląda smacznie, a przynajmniej dla większości.

  Rola tłuszczów w diecie: [Wcisło, 2006]
  Stanowi on źródło energii jako ,że dostarcza on ponad 2razy więcej energii niż gram białka czy węglowodanów. Zapominamy o tym często ale to dzięki niemu łatwiej nam dostarczyć witamin A, D, E oraz K – jako, że są one rozpuszczalne w lipidach. Istotną rolę odgrywają odpowiednie proporcje spożywanych tłuszczy, a wykluczenie ich z diety (co czasem ma miejsce przy układaniu mało odpowiednich diet redukcyjnych) może powodować problemy z układem krwionośnym a to co nie trudno stwierdzić grozi Naszemu zdrowiu. Tłuszcze po przez swoje właściwości kaloryczne mimo wszystko są wykorzystywane jako materiał zapasowy (tłuszcze nasycone).  Nie należy przesadzać jednak z podażą tłuszczów gdyż ich nadmiar prowadzi do zachwiania gospodarki lipidowej a ta może doprowadzić do zmian miażdżycowych (kumulacja złego cholesterolu LDL oraz triglicerydów w osoczu). Tutaj pojawia się rola tzw. zdrowych tłuszczy takich jak kwasy omega-3 oraz w mniejszym stopniu omega-6.

  Ważniejsze kwasy omega
  :
  - ALA (alpha linolenic acid) w np. siemieniu lnianym czy orzechach
  - DHA (docosahexaenoic acid)
  - EPA, (eikosapentaenoic acid)


  Struktury chemiczne.

  EPA oraz DHA występują w dużej ilości w tłustych rybach takich jak makrela, łosoś czy nawet tuńczyk.

  Dużo informacji z każdej strony atakuje Nas na temat kwasów tłuszczowych omega-3 (ale także 6 oraz 9). Jak badania donoszą spożywanie kwasów omega-3 wpływa korzystnie na nasz układ krwionośny, obniża ciśnienie tętnicze a nawet hamuje rozwój nowotworów – dla ciekawych, poprawia nawet stan skóry. Proponowane dawki to 2/4 gramy kwasów DHA, EPA – po których możemy się spodziewać poprawy samopoczucia oraz witalności. Co istotne żadne z dotychczasowych badań nie donosi o negatywnym wpływie kwasów omega na organizm – tak więc trudno je „przedawkować”.  Dużo na naszym rynku preparatów/suplementów omega-3 czy po prostu tranu, przy wyborze kierujmy się zawartością poszczególnych kwasów w płynie czy kapsułce bowiem nie trudno o produkt, gdzie zawartość kwasów jest bardzo niska. Istotną rolę pełni także to z jakich ryb pozyskiwany jest surowiec, często bywa tak ,że rybki pływają w wodzie bardzo zanieczyszczonej co przekłada się na jakość końcową produktu – najwartościowsze są produkty uzyskiwane z ryb oceanicznych.

  Warto jeszcze dodać iż suplementacja kwasami omega-3 pozytywnie wpływa na zdrowie ludzi chorych na zawał, a więc nie tylko zapobiega chorobom układu krążenia ale też niweluje ich skutki. [Farzaneh-Far, 2010].


  Tabela 1. Zawartość omegi-3 oraz 6 (pełna wersja na Wiki)

  PODSUMOWANIE:
  Zwracajcie uwagę na tłuszcze jakie spożywacie – ze względu nie na walory smakowe a ich zdrowotne lub niezdrowe oddziaływanie na nasz organizm. Jak w każdym przypadku klucz do sukcesu leży w odpowiednim zbilansowaniu stosowanej przez każdego z Nas diety. Zwracajcie także uwagę na tak zwane „zdrowe tłuszcze” takie jak oliwa z oliwek, olej z pestek dyni czy kwasy omega-3.
  Źródła:
  [1] wiedza własna
  [2] Tomasz Wcisło, Waldemar Rogowski, The role of polyunsaturated fatty acids in human health, Via Medica, 2006
  [3] Ramin Farzaneh-Far, Jue Lin, Elissa S. Epel, William S. Harris, Elizabeth H. Blackburn, and Mary A. Whooley, Association of Marine Omega-3 Fatty Acid Levels With Telomeric Aging in Patients With Coronary Heart Disease, JAMA. 2010 January 20; 303(3): 250.
  [4]Linki:
  http://wikipedia.org/
  http://www.punktzdrowia.pl/diety-i-o...szcze-w-diecie
  http://www.nazdrowie.pl/artykul/tluszcze-w-diecie

  artykuł przeklejony za zgodą autora [COLmamuska]
  Ostatnio edytowane przez maniak7000 ; 18-09-12 o 11:50
  Nie doradzam przez PW.
  Pozdrawiam
  maniak7000


  Do poczytania:
  Baza Wiedzy


+ Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów